AZ EGYHÁZKÖZSÉG TÖRTÉNETE
(Szabó Gáborné szakdolgozata nyomán)
Az újfehértói görög katolikusok ősei
A mai görög katolikusok elődeinek első - rác nemzetiségű- csoportja, 1630 januárjában „menekült” Hajdúböszörményből, az akkori Újfejértóra. Még abban a században követte őket egy ruszin nemzetiségiekből álló kolónia, és hamar beolvadt az azonos vallású és hasonló nyelvű rác közösségbe. Amikor 1769-ben román letelepülők érkeztek, már egy jelentős görög katolikus közösséget találtak itt. Mivel a rítus ugyan egyforma volt de a liturgikus nyelv különböző, ezért az románok külön egyházközséget hoztak létre. Így 37 éven keresztül két parókiája és temploma volt, az itt élő görög katolikusoknak.
A 200 éves egyházközség
Az 1806-07. év telén egyesül a két parochia, hiszen mindkét parochia hívei ekkorra már, egyformán magyarul beszélnek, a prédikáció nyelve is magyar.
Az egyházközség a Hajdúdorogi Egyházmegye 1912-es megalapításáig, a Munkácsi Püspökséghez tartozott.
A 175 éves templom
A mai templom megépítéséhez 1806-ban kezdtek hozzá a hívek, aminek nem csak az lett az eredménye hogy 1832-ben felszentelhették a ma is álló templomot, hanem az is hogy a közös munkában ekkorra eltűntek a nemzetiségi különbségek: egységes egyházközség alakult.
A torony csak később épülhetett meg, a szentelése 1858-ban volt. Ez még fából készült, mai alakját az 1896-os és az 1906-os átépítéseknek, renoválásoknak köszönheti.
A parochia 1864-ben épült. A mostani - 2006-os - felújításkor az is kiderült, hogy – feltehetően- 1907-ben bővítették azt. Az átalakításkor a födémszerkezetben talált iratok , levelezések még feldolgozás alatt van az Egyházmegyei Levéltárban.
***
Tóth Elek egykori újfehértói segédlelkész, jelenleg nyíracsádi parochus írta az alábbi helyreigazítást:
"Téves adat a templom történetében, hogy 1806-ban kezdték építeni. A Hajdúdorogi Külhelynökség iratai szerint 1821-ben kapott felhatalmazást arra Bányai Antal, hogy az építendő templom alapkövét letegye. (1608. számú irat)
Szeretettel: Tóth Elek Nyíracsád"
|