Templomunk története
A jelenlegi templom 1806-tól 1832-ig épült kőalapon téglából, Pócsi Elek püspöksége és Szilágyi Mihály lelkészsége idején. 1832-ben Durányi György lelkész és kerületi esperes szentelte fel. A templom egy ideg torony nélkül állt, majd az egyház jobb érzelmű hívei kezdeményezésére szorgalmas munkával a fából készült és bádoggal fedett tornyot a kereszttel és a gombbal felszentelték 1858. szeptember 20-án. A tornyot 1896-ban és 1907-ben renoválták. A sekrestyét 1906-ban építették és ekkor külsejét és belsejét is betonkővel rakták ki. A templomot Fekete Ferencz festette..
A toronyban eredetileg két harang volt. Az első neve: Mária, érc öntvény 664 kg. A másik harang neve: Miklós, érc öntvény 370 kg. Mindkettőt 1877-ben öntötték. A Miklós nevű harangot 1918-ban az első világháború céljaira leszerelték és elvitték. Miklós néven ezért újabb 345 kg-os harangot öntöttek, melynek időpontját nem tudjuk. A második világháború utolsó napjaiban a hívek tiltakozása ellenére a harangot erőszakosan leszerelték és elhurcolták a toronyból. Ezért harmadszor is készítettek egy Miklós nevű harangot 330 kg súllyal, melyet 1961. március 25-én szenteltek fel. 1978 őszén a nagyobbik harang megrepedt, amelyet 1981-ben Gombos Lajos harangöntő mester öntött újra. A harangon a következő felírat olvasható:
" Az élőket hívogatom, a holtakat elsiratom, Szólok Isten dicsőségére, első szavam legyen béke. "
A templom kis dombon szabadon álló, az utcával párhuzamosan elhelyezkedő egyhajós, késő barokk stílusban épült, homlokzati toronnyal. Ma a főbejárati, kőkeretes kapu lapos szegmentíves, provinciális rózsákkal díszített, zárókövén 1832-és évszámmal. A hajó fölött a kétszintes tornyot két egyenes féloromzat fogja közre, körablakkal és félköríves harangablakokkal tagolt. A torony órapárkány fölött törtvonalú laternás sisakon 1858-1964-es évszám. Oldalhomlokzatai simák. Széles fapilléreken induló hevederek közt két csehbolt-szakasz fedi a hajót. Az oldalkápolnák félkupolás záródásúak, a szentély háromfiókos háromnegyed kupolával fedett. A templom 30 méter hosszú, 10 m széles.
A jelenlegi ikonosztázion, főoltár és előkészületi oltár a hagyományos formákat követve 1913-ban készült. Ez az ikonosztázion eltér az 1869-ben felállított ikonosztáziontól. A főoltár baldachinos. Az ikonosztázion fehér zománcozással; szürke márványozással, dúsan aranyozva, bizánci stílusban készült. A Szent Mihály mellékoltár klasszicista stílusban, a XIX. század első negyedében készült. Korábban ez volt az előkészületi oltár. A régi templomi űlőszékekből már csak egyet őriz az egyházközség, amelynek íves záródású háttámlája van magas oldallapokkal.
1946-ban Korpos László paróchus újonnan fedetté a tornyot bádoggal, kívülről pedig renoválták az egész templomot. 1954-ben bővítették a templom berendezéseit: a keleti ablak alá dobogó és trónszék került, az oldalfalakra 7 db kettőskarú lámpa.. Ma a trónszék alatt egy bekeretezett Krisztus festmény függ. A templom mennyezetén új lámpa, hátul pedig Szent Miklós és Szent Antal oltárok készültek. A templom festésével egyidőben az összes templomablakot átfestették és átüvegezték. 1965-ben a templompadokat felújították és festették.
1977-ben a templom bejáratához vas-rácsos ajtó kerül, a templom tornyot és tetőt renoválták és festették. A templomkertnek új, főbejárati kapuja lett. 1996-ban a templom kerítését a hívek adományából elkészítették.
(Szabó Gáborné szakdolgozata nyomán)
2009- ben a templomtető új bádogfedést kapott, a torony faszerkezetének felujítása után, rézhatásu eloxált aluminium lemezzel lett lefedve.
2010-ben a Szolnoki család (Piroska, Mária, Mihály , László, Ferenc) korszerűsittette a harangok elektromos meghajtását, majd négy toronyórát építtetett be.
2010-2015 közötti időben jelentős belső és külső változásokon ment át a templom. Elkészűlt a püspöki trón , amelyet Papp József és családja adományozott a templomnak.
A hívek összefogásával elkészülhetett az a díszes állvány, amelyet csak úgy mint a püspöki trónt, Anducska Lajos nyugalmazott templomfestő mester készített, nagy igényességgel. Ebben lett elhelyezve a Könnyező Pócsi Mária kegyképének hű másolata, melyet Makláry Zsolt festőművész alkotott.
Ugyancsak Anducska Lajos készítette el a falak mentén elhelyezett sztaszidionokat (álló-űlő székek), miközben a 100 éves padozatott teljesen felújította. Mindezt az újfehértói hívek áldozatos segítségével. Az immár korszerűsített fűtés is, a sztaszidionok mögé lett elrejtve.
Ebben az időben készült el az a kovácsolt vasrács, amely a hajót választja el az előcsarnoktól. Az adományozó itt is Papp József és felesége, valamint Kecskés Gyuláné, a Zsindelyes ház tulajdonosai . A kovácsmester Árva Ferenc volt.
A templom teljes külső felújítása 2014-ben fejeződött be. Megújult a templomkert is.
|